Jdi na obsah Jdi na menu
 


Babka na Hřebenech

4. 3. 2017

Z Tábora jede naše turistické družstvo vlakem EX 534, odjezd v 8,44 hod, staví až v Praze a je tam  za 1hod a 26 minut. Expres má jen čtyři vagony a je přeplněný. Na pražském hlavním nádraží přestupujeme a ve třičtvrtě na jedenáct vystupujeme v Řevnici, dnešním východišti naší trasy. Město leží na řece Berounce asi 9 km jihozápadně od okraje Prahy.

snimek-019.jpgOd nádraží po zelené TZT přes řevnické náměstí, okolo lesního divadla lesem k rozcestníku Pod Strážným. Jsme na Hřebenech v snimek-011.jpgpřírodním parku, severovýchodní části Brdské vrchoviny. Odbočujeme na modrou TZT asi půl kilometru po vrstevnici a následuje kilometrový výstup na rozcestí pod kopcem Babka. Strmý výstup na 506 m vysoký skalnatý vrchol Babka stál za to. Jsme na kopci který má starý pohanský název zasvěcený bohyni deštivého mračna – Bábě, jsme na brdských Hřebenech je vidět Beroun, Karlštejn, Cukrák a pražská sídliště.Sem vedla jedna z vůbec prvních turistických tras vyznačených Klubem českých turistů v r. 1889 a stával tu také vyhlídkový altán, který se ale rozpadl a poté už nikdy nebyl obnoven.

snimek-001.jpg

Vracíme se dolů pod kopec a pokračujeme v postupu po modré. Míjíme rozpadlý přístřešek lesní studánky snimek-026.jpgLandovka. Jsme u rozcestníku Pod Jezírkem na modré a žluté značce. Trasa postupu vede přes vrstevnice strmě nahoru bukovým lesem mezi spoustou kamení a spadaného listí. Jsme u dalšího cíle naší trasy.  Pomníček na památku hajného, zastřeleného omylem při honu v r. 1918. Jdeme na horní okraj starého zatopeného lomu. Dole v lomu na břehu jezírka leží nejstarší trempská osada v Brdech, s názvem  El Paso, která vznikla někdy ve třicátých letech. První osadníci sem tahali hlínu v pytlích na zádech, aby vytvořili plošinu, na níž si mohli postavit sruby.

Pokračujeme ve své pouti a na rozcestí Jezírko odbočujeme po modré do vesnice Halouny, v okrese Beroun. Už na trase v lesích bylo několik upoutávek  na pověstnou hospůdku uprostřed Brdských hvozdů. Těšíme se a určitě se nevyhneme slavné hospodě U Zrzavého paviána.

hospoda-u-zrzaveho-paviana.jpg

 

 

 

 

 

 

Přivítala nás hospůdka s poézií, útulností a přátelskou atmosférou. Velký sál s formankou, s hadrovým vycpaným zrzavým paviánem v koutě a nabídkou jídel.  Na zdech výstavka vtipných říkánek i obrázků z  časů vlastenectví a obrozeneckého divadla a u stolů plno turistů.  

snimek-034.jpgPo občerstvení nás čeká pětikilometrová trasa na nádraží Zadní Třebáň. Tady v nádražní restauraci Mašinka opětovně napájíme svoje žíznivé útroby a očekáváme příjezd elektrické pětivozové soupravy patrových vozů. Už jen přestup na pražském hlavním nádraží a potom vystupujeme z rychlíku Malše v Táboře.