Jdi na obsah Jdi na menu
 


Byli jsme na chmelu

29. 9. 2017

chmel.jpg

 

 

 

 

 

 

Příležitostná účast na organizovaných turistických pochodech nás zavála na akci Bystřická šlápota 2017. Trasa která vedla směrem na Opřetice, Jinošice, zámek Líšno, ve své závěrečné části kopírovala hráz Splavského rybníka v Bystřici u Benešova. Právě tady jsme objevili poklad, volně rostoucí chmel na hrázi rybníka.Chmel otáčivý je šesti metrová popínavá bylina, která proslula s výrobou piva. Mladé chmelové výhonky pojídali labužníci v Římě, jako pochutinu se solí, pepřem, octem a olejem. Starší výhonky se vařily jako chřest. Má však zastoupení i v lékařském využití. Chmel se používá při nespavosti, potížích s prostatou, uklidňuje nervy, tlumí sexuální aktivitu, povzbuzuje chuť k jídlu, reguluje menstruční cyklus, je močopudný, obklady jsou na uhrovitou pleť. Všechny jeho léčivé účinky jsou jako dělané pro naše domácí použití, pro dva starší seniory.

img_7155.jpgProto se vydáváme dnešní páteční dopoledne opětovně do Bystřice u Benešova, načesat trochu chmelu a následně absolvovat pouť přes Chvojen, okolo areálu zámku Konopiště do img_7156.jpgBenešova u Prahy, odkud se vrátíme vlakem do Tábora. Z motorové soupravy Regionova vystupujeme na opuštěné zastávce na znamení, Bystřice u Benešova. Kdysi frekventovaná železniční stanice s nejlepší květinovou výzdobou na trati. Vydáváme se na hráz Splavského rybníka. Načesali jsme chmelové šištice k opájení léčivými účinky a po ČTZ se vydáváme na další cestu. Semovice, Tvoršovice rozcestí, Chvojen odbočka ke zřícenině Kožlí. Zastavujeme před rekonstruovaným barokním hospodářským dvorem. Odbočujeme vlevo a stoupáme nad osadu, kde o samotě na návrší stojí kostel sv. Jakuba a Filipa ze 13. století.

img_7174.jpgStručnou informaci o historii i současnosti kostelíku nám poskytl přítomný 81 letý Václav VII. Josef Potůček, v hodnosti Komtur Benešovské komendy Rytířského řádu sv. Václava. Rozhodl se zbytek svého života věnovat záchraně Chvojna. Naší pozornosti neunikly figurální epitafy na zdivu zvenčí i uvnitř kostela, stejně tak pamětní deska na popravené nevolnické rebely v roce 1775.

img_7184.jpgPo prohlídce a výhledu do kraje sestupujeme dolů, po ČTZ, procházíme baženticí lesního závodu Konopiště. V okolí jsou celá hejna bažantů, vůbec je nerušíme a v klidu si špacírují. Po okraji Konopištského rybníka se blížíme k místnímu zámku. U brány hledáme medvěda, ale je někde zalezlý.

img_7187.jpgPostupujeme k další naší zastávce s občerstvením a to je benešovská restaurace Na bejkárně. Vyhlášená osvěžovna se nedala zahanbit, napojila i nasytila nás včetně stvrzenky EET.

Už zbývá jen cesta na nádraží a rychlíkem do Tábora.