Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na jarní Vysočinu

9. 4. 2016

1.jpgLetošní turistickou sezonu  jsme zahájili účastí na akci  srazu jihočeských turistů a vítání jara 26.3.2016 turistickým pochodem - Tábor, dřevěná rozhledna Babina, obnovená rozhledna Hýlačka, Slapy restaurace, Vlčí důl, Harrachovka lesní restaurace u Lužnice, Tábor Klokoty MHD.Naši účast na akci  potvrzuje fotka v týdeníku Táborsko číslo 14. Bruslařskou sezonu na zimním stadionu jsem ukončili v prvním týdnu dubna spolu se skončením druholigové sezony Kohoutů HC Tábor.

3.jpgNa jarní Vysočinu jsme se  vydali spolu s výpravou seniorů o druhé dubnové deštivé sobotě.  V nevelké obci městysi Nová Říše na Českomoravské vrchovině ležící nedaleko Telče jsme navštívili kostel sv. Petra a Pavla, který je spojovací chodbou svázán s klášterem premonstrátů. Klášter Panny Marie založený roku 1211 byl ve své historii mnohokrát vypleněn a vydrancován. Za druhé svět. války došlo k přepadení kláštera jednotkou SS a řeholníci byli odvlečeni do koncentračního tábora v Osvětimi.. V roce 1950 byl klášter zabrán pro vojenské účely. V roce 1991 byl klášterní areál navrácen řádu premonstrátů a posléze opraven. V září 2010 navštívil Novou Říši Václav Klaus a do kláštera přijel v kočáře.Prohlédli jsme si interiér kostela, kláštera a klášterní knihovnu.

Další zastávkou byl energetický komplex vodní nádrž Mohelno a  přečerpávací vodní elektrárna Dalešice, která leží na řece Jihlavě jihovýchodně od Třebíče

5.jpgTěleso hráze je nejvyšší hrází v České republice (100 m) a druhou nejvyšší sypanou hrází v Evropě. Stavba Dalešic započala v roce 1970 a trvala osm let.Maximální hloubka v přehradě je  85,5 m. Hlavním účelem vodního díla je dodávka  technologické vody pro jadernou elektrárnu Dukovany a výroba  elektrické energie ve špičce.Trasa prohlídky vedla strojovnou umístěnou pod zemí v tělese hráze.

9.jpgK vyhlídce do kraje jsme si vybrali kamennou rozhlednu Babylon u Kramolína na Zeleném kopci 491 m n/m asi 30 km od Třebíče. Původně zeměměřičské zařízení.Výstup po 105 dubových točitých schodech zakalilo špatné deštivé počasí s  minimálním rozhledem.. Na dohled byla pouze silueta jaderné elektrárny Dukovany.

 

 

 

Do Kralic nad Oslavou jsme si zajeli prohlédnout Památník Bible kralické, kde byla v letech 1578 – 1620 bratrská tiskárna. Ta zde snimek-066.jpgtiskla hlavně knihy náboženského charakteru. Jejím nejvýznamnějším produktem je šestidílná tzv. Bible kralická, náležící k vrcholům tiskařského umění.Expozice představuje řadu dobových tisků, kovové litery, tiskařské nářadí, tiskařský lis a archeologické nálezy. Součástí byla i prohlídka expozice zobrazující životní pouť Jana Amose Komenského.

 

 

 

19.jpgPoslední zastávkou byla národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step nad meandrem řeky Jihlavy nazývaným „Čertův ocas“. Rezervace leží nedaleko obce Mohelno v okrese Třebíč. Mohelenská step na levém a Čertova hráz na pravém břehu.Mimo vzácný biotop,floru a faunu je odtud mimořádný výhled na jadernou elektrárnu Dukovany.