Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pohraniční rota Český Jiřetín 2016

3. 8. 2016

Bude to 52 let, od dne, kdy jsem odevzdal samopal vzor 57 V, psa kategorie P2, maskáče vzor 60 a po 26 měsících vojenské základní služby opustil ubytovací prostor pohraniční roty Český Jiřetín. První pohraniční rota  karlovarské brigády byla pro mne dočasným domovem několik měsíců až do září 1964. Opětovně po několika letech jsem se podíval na staré fotky a zase vyjel do Českého Jiřetína, hledat co ještě zbylo po naší pohraniční rotě.

Bývalým nádvořím roty vede přístup k hraničnímu přechodu do protilehlé německé osady Deutschgeorgenthal. Doménou místa je tržnice po obou stranách přístupové cesty k hraničnímu přechodu. Některé objekty užívané pohraničníky té doby změnily uživatele a jsou přebudované na rekreační.. U některých budov je stav horší. Další objekty zanikly úplně. Našel jsem přestavěnou budovu, kde jsem tehdy  v kanceláři přízemí psal hlášení do Pohraniční knihy nebo vysílal hlídky do terénu. Kde stál psinec s kotcem pro mého psa a  psí kuchyně, už se nedá zjisti. Procházím obcí a vzpomínám.

Sem do hor nás jelo asi pět. Ti čtyři vystoupili cestou.  Na konečnou autobusu u bývalé pohraniční roty jsem přijel sám. Do Litvínova se vracím odpoledním úplně prázdným autobusovým spojem. Cestou listuji v notebooku na stránkách historie obce. Nikde ani zmínka o pohraniční rotě, o její existenci, o čtyřiceti lidech, příslušnících 1. pohraniční roty, kteří asi více jak 10 let, až do roku 1966, vlévali krev do života obce Český Jiřetín. Z pamětí lidí se to možná časem vymaže, ale z dějin života obce nikdy. Tam to zůstane zapsáno navěky. Příště se zase rád podívám na fotografii tabla  pohraniční roty Český Jiřetín 1964, ale vracet se tam už nebudu, jen vzpomínat.

foto-1.jpgFoto 1.: Areál bývalé pohraniční roty, vlevo budova dozorčího roty, vpravo sídlo štábu

 

 

 

 

foto-2.jpgFoto 2.: Bývalý ubytovací objekt roty

 

 

 

 

 

foto-3.jpg

 

Foto 3.: Budova, bývalé sídlo dozorčího roty s víceúčelovým využitím (objekt je v seznamu nepotřebných nemovitostí MV)

 

foto-4.jpg

 

 

Foto 4.: V těchto místech stával hospodářský objekt roty, stáj, chlév a ubytovna kočího

 

 

 

foto-5.jpg

 

 

Foto 5.: Areál bývalé pohraniční roty, v současnosti tržnice, pohled z hraničního přechodu.  Žlutá budova v čele je bývalý hostinec proti závoře roty.

 

foto-6.jpg

 

 

Foto 6.: Deutschgeorgenthal, pamětní kámen z roku 2015 u českojiřetínského hraničního přechodu, připomínající odsun Němců po roce 1945 zřízený Domovskými spolky Bílina a Duchcov. Kámen je umístěn na německé straně hranice.

foto-7.jpg

 

Foto 7.: Budova bývalého hostince proti závoře bývalé pohraniční roty. Původní dřevěná část budovy hostince je odstraněna a nad sklepní části objektu vznikla terasa.

foto-8.jpg

 

Foto 8.: Renesanční  dřevěný kostel sv. Jana Křtitele. V roce 1969 přemístěn ze zatopené obce Fláje.

 

 

 

foto-9.jpg

 

Foto 9.: Budova, původně sídlo poštovního úřadu kam jsme chodily balíky a dopisy se změnila na malou hospůdku Na staré poště. Při této návštěvě bylo otevřeno, na čepu Krušovice a v jídelníčku skvělý guláš.

foto-10.jpg

 

Foto 10.: V centru obce u místní silnice na stráni stojí nový památník obětem světových válek s pamětní deskou na amerického letce, který v květnu 1945 při bombardování chemičky v Záluží nepřežil  zásah  německého protiletadlového flaku a létající pevnos,t ve které byl střelcem a členem posádky, se zřítila u Českého Jiřetína.

foto-11.jpg

 

Foto 11.: Bývalý obchod se smíšeným zbožím, budova stojící v centru obce  na rozcestí u odbočky na Horní ves.  Odtud vozil provianťák chleba a dělali jsme drobné nákupy. Využití se změnilo, místo je sídlem obecního úřadu.

Foto 12.: Symboly obce.foto-12.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto 13.: Český Jiřetín, centrum obce, pohled z Jestřabího vrchu

foto-13.jpg