Jdi na obsah Jdi na menu
 


Řevnovské listy na Blaníku

13. 2. 2015

Řevnov leží na úpatí Jistebnické vrchoviny, která je součástí Vlašimské pahorkatiny. Na jejím jižním okraji je vrchol Javorová skála 723 m n/m a na severním okraji Vlašimské pahorkatiny necelých  15 km od Vlašimi leží masiv, který tvoří dva zalesněné skalnaté vrchy v kraji Blanických rytířů – Velký a Malý Blaník.

Naše výprava směřuje  do CHKO a přírodní rezervace, na vrch Velký Blaník 638 m n/m. Průvodcem bude červená turistická značka  Vlašim – Kondrac – Velký Blaník – Louňovice pod Blaníkem a naučná stezka S rytířem na Blaník. Památné místo, legendární vrch Blaník,  se stal inspirací  několika autorů v českém umění. Proto výpravu  završí symbolické vynesení Řevnovských listů na Rytířskou skálu na vrcholu Velkého Blaníku.

revnovske-listy-na-blanik-1.5.jpg 

 

První zastávkou je obec Kondrac. Tady nás zaujal kostel svatého Bartoloměje s dvěma kruhovými věžemi. Místem krátkého odpočinku a občerstvení je hostinec U Matoušků. Samozřejmě si necháváme naservírovat místní řízek, podle pověstí snad největší v Čechách.

 

 

Výstup na Blaník trochu komplikuje namrzlý a místy zledovatělý terén. Po překonání malého toku Brodce stoupáme na Holý vrch 555 m n/m a dále na Blaník.Postupujeme bukovými porosty přes  kamenná moře a  valy keltského opevnění. Zastavujeme se u repliky základního kamene pro Národní divadlo , který odtud v roce 1868 putoval do Prahy. Na vrcholovou Rytířskou skálu symbolicky pokládáme Řevnovské listy.

revnovske-listy-na-blaniku-2.6.jpgPod zavřenou 30 m vysokou dřevěnou rozhlednou ve tvaru husitské hlásky usedáme v oltářní mense  u kamenného stolce pro náboženské slavnosti. Z kalicha termosky popíjíme teď božský nápoj, teplý čaj s rumem..

Sestup z Blaníku kamenitým a zledovatělým terénem vyžaduje značnou opatrnost. Stejně jako Žižka v roce 1420 zastavujeme u kamenného stolce nad Veřejovou skálou. Bratr Žižka se svou družinou dal v místě odpočinout sobě, koním i doprovodu. Kulatý kamenný stolec vážící několik centů pak vyzvedl v rukou jako důkaz nabytí síly k výstupu na vrchol hory.

Veřejová skála podle pověstí skrývá magický vchod do nitra hory, kde odpočívají blaničtí rytíři, kteří vyjedou ze skály na pomoc, až bude v Čechách nejhůř. Ke skále nejdeme, úbočí vrchu je natolik zledovatělé, že sestup ke skále je pro starší seniory značným nebezpečím.

revnovske-listy-na-blaniku-3.2.jpgNavazujeme na červenou turistickou značku a postupujeme do Louňovic pod Blaníkem. Čtvrthodinu čekání na autobus si krátíme v Hostinci pod Blaníkem. Přes Vlašim a Benešov směřujeme veřejnou dopravou do Tábora.