Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střední Povltaví

22. 7. 2017

Autobus nás zavezl do kopcovité krajiny poblíž soutoku dvou významných řek Vltavy a Sázavy. Naším cílem bylo několik zajímavých míst v této lokalitě.

1-dscn2137.jpgŠtěchovická přehrada, 2. stupeň vltavské kaskády, byla postavena v letech 1938-44. Betonová hráz dlouhá 124 m a vysoká 22 m je obložena žulovými kvádry. K hrázi je přilehlá plavební komora. Přehradní jezero je dlouhé asi 10 km Na kopci Homole 448m n/m je nad přehradní hrází vodní nádrž pro přečerpávací vodní elektrárnu. Areálem vodní elektrárny nás provedl pracovník info centra. V městysy Štěchovice jsme zavítali do secesního kostela sv.Jana Nepomuckého z roku 1915. Rozpočet na výstavbu kostel byl tehdy jen 210 000 Kč. Při stavbě kostela byl hodně používán beton na stropy, překlady a sloupy. Pískovec na archtektonické prvky výzdoby. V malovaných ornamentech se objevují prvky byzantskéhu umění.

1-dscn2123.jpgSmetanova vyhlídka je na vrcholu kopce Kletecko 371 m n/m nad přehradní nádrží Štěchovice u obce Třebsín. Vysoko nad řekou ve skalách byla vybudována ke 150 výročí narození Bedřicha Smetany. Jedná se o jednu z nejkrásnějších vyhlídek do údolí Vltavy. Po výstupu na skalisko vyhlídky jsme se pokochali pohledem do hlubokého údolí a okolí řeky.

dscn2149.jpgChotilsko, malinká obec 15 km od Dobříše, má v zrekonstruované budově na návsi muzeum o historii Vltavy a povltavské krajiny v okolí. Panely, modely a nálezy připomínají historii osídlení a života v okolí řeky. Část muzea je věnována historii vzduchoplavby horkovzdušnými balony. Přibližuje výrobu balonů, příslušenství, vybavení a létání. Samostatně bez průvodce jsme podle zájmu prošli celou expozicí muzea.

1-dscn2157.jpgHrad Vrškamýk též Kamýk nad Vltavou či Hunec je zřícenina nacházející se jeden kilometr západně od obce Kamýk n/Vlt. v okrese Příbram. Hrad z roku 1240 stál na hřebenovitém výběžku v nadmořské výšce 345 m n/m. Sloužil jako letní sídlo nejstarších českých panovníků. Kamýk byl správním centrem pro oblast nacházející se nalevo od toku Vltavy. Hrad sloužil i jako základna pro pro lovecké výpravy do okolních hlubokých lesů. Za Václava II. tady sídlil královský lovčí. Paláce hradu byly vyhřívány pomocí teplovzdušného topení . V přízemí se vzduch ohřál o rozpálené křemenné valouny a díky komínovému efektu pak cirkuloval po hradě. Opuštěná zřícenina hradu se asi od r. 1569 stal se útočištěm loupeživých rytířů, kteří přepadávali lodě plující po Vltavě. Prošli jsme si celý rozlehlý areál tétozajímavé zříceniny hradu.

Ke dvou dalším cílům jsme autobusem popojeli podle Vltavy na jih do Táborské pahorkatiny.

Prošli jsme Milevský klášter nejstarších na jihu Čech založený v letch 1184 až 1187. Chrám Navštívení Panny Marie byl založen společně s klášterem ve 12. století. Řeholníci pěstovali víno, obilí a chmel. V době hustiských válek roku 1420 byl vypleněn. Po obnovení byl opětovně zpustošený po bitvě na Bílé hoře v roce 1620. Po znovuobnovení byl přidělen premonstrátskému řádu na Strahově kam patří i v současnosti. Součástí je kaple svaté Markéty, uprostřed hřbitova je kostel sv.Jiljí. V kláštěrním konventu býval pivovar, cukrovar a hospodářské budovy. Objekty v areálu jsou postupně rekonstruovány.

bozetice-muzem-mlynaru.jpgPoslední zastávkou jsou Božetice, obec 25 km od Tábora. Ve mlýně ze 16. století, na říčce Smutné, bylo před 2 roky založeno Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství. Původní činnosti sloužil mlýn 1-dscn2189.jpgdo roku 1945, pekárna byla v provozu do sedmdesátých let. V objektech jsou dobové stroje, zařízení, nástroje a pomůcky k mlynářské, pekařské a zemědělské činnosti. K vidění je zrekonstruovaná mlýnská stoka s náhonem a rybníčkem, přivádějící vodu do mlýna. V expozici je i rozsáhlý soubor písemností z obchodní i soukromé korespondence, vztahující se ke mlýnu a dobový tisk. V části objektů je k vidění dobové bydlení a pro děti velice pěkná přehlídka panenek a vojáčků.

Ještě jen několik kilometrů jízdy autobusem a jsme zase zpátky, na místě odkud jsme ráno na výlet vyjeli.