Jdi na obsah Jdi na menu
 


Za Klausem na Blaník

26. 2. 2016

Letošní výprava na Velký Blaník 638 m n/m měla několik podružných cílů. V Kondraci otestovat velikost pověstných řízků v hospodě u Matoušků, na vrcholu Velkého Blaníku oslavit přípitkem slivovicí významné osobní výročí, vyhledat Veřejovou skálu, sídlo Blanických rytířů někde na svahu pod vrchem, nalézt kamennou pamětní desku připomínající výstup Václava Klause a jeho výstup na Blaník v roce 2004 a závěrečný výstup na Malý Blaník 580 m n/m,  ke zřícenině kaple sv. Máří Magdaleny a zbytkům středověkého hrádku.

Naše turistické duo vyrazilo z Tábora rychlíkem. Daleko jsme nedojeli. V Heřmaničkách lokomotiva vypověděla služba. Náhradní spoj, hrkající motoráček nás dovezl do Benešova.

Ztráta plánovaného autobusového přípoje do Vlašimi si vyžádala změnu postupové trasy. Pro malou  časovou rezervu předem rušíme výstup na vrch Malý Blaník 580 m n/m.

Od vlašimského nádraží jsme se vydali po ČTZ směr Jinošov, Kondrac - restaurace u Matoušků, lávka u Brodců, Holý vrch, Velký Blaník 638 m n/m, Veřejová skála, Louňovice pod Blaníkem. Odtud jsme se   přesunuli autobusem do Benešova a vlakem vrátili do Tábora.

snimek-043.jpgRestaurace u Matoušků v Kondraci je naším tradičním občerstvovacím místem. Stejně tak jako obvyklý svatební řízek, prý dělají největší v Čechách. Zaléváme ho dvěma dobře orosenými a po chvíli vyrážíme na Blaník.

snimek-087.jpg

Seniorským tempem zvládáme výstup a po krátkém odpočinku u repliky základního kamene pro Národní divadlo dobýváme vrchol s rozhlednou.

 

 

Na kameném stolci pod přístřeškem rozhledny přichází zlatý hřeb výpravy. Z donesených zásob připíjíme slivovicí na významné osobní výročí.Fotosnímky z tohoto významného aktu uložíme do soukromého archivu.

snimek-100.jpgNa sestupové trase vyhledáváme Veřejovou skálu, sídlo Blanických rytířů. Bušením na stěny skály se snažíme konečně probudit Blanické rytíře. Nedaří se, stále spí.

 

Na úpatí Velkého Blaníku se zastavujeme u kamenné pamětní desky na Václava Klause, který na bájnou horu vystoupil 1. května 2004.

 

kopie---snimek-130.jpg

 

 

 

snimek-138.jpg

Hold vzdáváme malé měděné tabulce, s vytepaným nápisem

„ Zde se vymočil“.  

S pýchou činíme na tak významné místě to samé.

 

 Na závěr pořizujeme několik dokumentárních snímků místa spojených se jmenovanou osobností.

Naše výprava končí v Louňovicích, na autobusové zastávce před Hostincem pod Blaníkem. Vracíme se do Tábora.