Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zase na Blaníku

6. 2. 2017

Necelých  15 km od Vlašimi leží masiv, který tvoří dva zalesněné skalnaté vrchy v kraji Blanických rytířů – Velký a Malý Blaník. Naše tradiční turistická únorová výprava směřuje právě sem  do CHKO a přírodní rezervace. Památné místo  vrch Velký Blaník 638 m n/m se stal inspirací  několika autorů v českém umění. Naše pouť je na počest několika   únorových rodinných výročí.

Do výchozího místa našeho putování Vlašimi se přesunujeme z Tábora rychlíkem na přestup do autobusového spoje v Benešově.snimek-024.jpg

V 9.50 hod vyrážíme zledovatělými vlašimskými ulicemi po červené turistické značce směr Kondrac a Blaník.

Ledové plotny nás velice záhy hned za posledním vlašimským panelákem nutí nasadit nesmeky. Silně zledovatělý terén nám komplikuje lesní výstup už na první kopec 502 mn/m vysoký Jinošov. V lese se brodíme hlubokým přimrzlým sněhem.

snimek-027.jpgVelice rádi vidíme obec Kondrac a místo tepla, krátkého odpočinku a občerstvení hostinec u Matoušků. Ošlehaní venkovním asi desetistupňovým mrazivým větrem usedáme k prostřenému šenkovnímu stolu. Stále je v nabídce vyhledávaný řízek, svíčková i pivní mok na čepu. Je po jedenácté hodině a my z vyhřáté krčmy vyrážíme k dalšímu cíli.

Zledovatělým terénem stoupáme na Holý vrch 555 m n/m a okolo Slepičí skály postupujeme směrem k Velkému Blaníku. Výstup po zledovatělých kamenech je náročný a vyžaduje plné soustředění. Dobýváme vrcholovou Rytířskou skálu.Jsme na Velkém Blaníku.

snimek-051.jpgU zavřené dřevěné rozhledny ve tvaru  husitské hlásky zastavujeme a na chvíli usedáme. Připravujeme pohárky, slivovici  i termosku s rumovým čajem.

Připíjíme na zdraví celé rodiny i sami sobě.

Sestup z Blaníku kamenitým a zledovatělým terénem je snad ještě horší než cesta nahoru. Na chvíli zastavujeme u odbočky na Veřejovou skálu, na místě, kde v roce 1420 odpočíval bratr Žižka při výstupu na Blaník.

Na úpatí Velkého Blaníku se zastavujeme u kamenné pamětní desky na Václava Klause, který na bájnou horu vystoupil 1. května 2004. Deska je pokrytá ledem.

vymocil-2.jpg

Nacházíme i malou měděnou destičku s nápisem „Zde se vymočil“. I my si musíme ulevit. 

Unaveni náročnými podmínkami cesty rušíme další cíl Malý Blaník.

Naše další kroky vedou do Zámecké restaurace v Louňovicích pod Blaníkem. Následuje potřebné občerstvení a cesta autobusem do Benešova a přestup na rychlík do Tábora.

Tak možná zase podle tradice příští rok.