Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cetviny státní hranice, Tichá, Svatý Kámen, Louzek, Černá přehrada , Pořešín

16. 9. 2015

Trasa zářijového výletu vedla do jihočeského pohraničí pod Novohradskými horami. Navštívili jsme některá místa  na říčce Černá a na toku řeky Malše. Stručný popis jednotlivých navštívených míst:

 

Cetviny 

xxKdysi městečko na hranici s Rakouskem s dominantou gotického kostela, zasvěceného Narození Panny Marie,  z roku 1384. V roce 1946 proveden odsun obyvatel německé národnosti.Vyhlášeno hraniční pásmo.Obyvatelé byli vystěhováni a obec v roce 1955 srovnána se zemí. Zachován zůstal gotický kostel a  jednotlivé objekty, které sloužily jednotce pohraniční stráže a státním statkům.

novohradsko---cetviny-kostel--info-panel-o-silovem-miste.jpgV roce 1990 dochází ke zrušení  hraničního pásma i pohraniční stráže. Opuštěná obec Cetviny  je volně přístupná. Bývalou osadou vede naučná stezka Řemesla na řece. Opravený kostel Narození Panny Marie byl v roce 2003 slavnostně vysvěcen. Přístupný je jen příležitostně a tak aspoň čerpáme sílu tohoto poutního místa, na kterém se kříží dvě vodní žíly, jak  upozorňuje panel u kostela.

Na druhé straně místní silnice stojí silně chátrající objekt bývalé pohraniční roty.

Náš výlet pokračuje podle říčky Malše po zelené turistické značce až na česko – rakouský hraniční přechod  Cetviny – Hammern, Mairspindt. V těsné blízkosti hranice stojí žulový pomník příslušníka finanční stráže Jaroslava Nováka, který byl v napjaté době v létě 1938 zastřelen v noci omylem jedním ze svých kolegů.

novohradsko---cetviny--krizova-cesta--rozcestnik.jpgDo Cetvin ke kostelu se vracíme po křížové cestě značené žlutou turistickou značkou. Křížová cesta vede Farským lesem po úbočí vrchu Na Čepici 763 m n/m. Byla vybudována roku 1883, opravena a znovu zpřístupněna po roce 2000. Cesta má několik zastavení, vyrobených z jednoduchých žulových bloků s nikou a pašijovými obrázky. Součástí křížové cesty jsou i Farní kaple a kaple Jeskynní u studánky Panny Marie Lurdské, zmiňované již roku 1616.

 

Tvrz Tichá

novohradsko---ticha--tvrz.jpgOpravovaná zřícenina tvrze, stojí na břehu rybníka Hláska ve vesnici Tichá u obce Dolní Dvořiště.První písemná zmínka o tvrzi je z roku 1360, kdy patřila Janovi a Benešovi z Velešína V roce 1486 byla ves Tichá vypálena, ovšem tvrz pravděpodobně ne. V roce 1541 je připomínána jako součást novohradského panství. V roce 1620 získal celé novohradské panství včetně vsi Tichá s tvrzí Karel Bonaventura Buquoy. Jan Buquoy ji v roce 1789 nechal přestavět na pivovar.Současný stav tvrze je asi 12 metrů vysoká věž, která má přibližně čtvercový půdorys o rozměrech asi 8 x 8 metrů. V jejím prvním patře se nachází původní vstup do objektu. Ke vstupu vede schodiště.V okolí věže je několik vykopaných průzkumných sond , vysoká tráva a ticho liduprázdného kraje , příznačný název.

Svatý Kámen kostel, kaplička, pamětní deska americkým letcům 2. světové války

novohradsko---svaty-kamen--kostel-panny-marie-snezne.jpgBarokní poutní chrám zasvěcený Panně Marii Sněžné z roku 1655, obnovený na konci 20. století. V chrámu je balvan, kámen rozdělený Pannou Marií a anděly na dvě části, jež se od sebe neustále vzdalují. Až bude prostor mezi balvany tak velký, že jím projede vůz se senem, nastane konec světa.

novohradsko---svaty-kamen-kostel--pametni-deska-na-americke-letce-2.-sv.-valky.jpgNa zdi kostela byla v roce 20014 odhalena pamětní deska 10ti členům posádky amerického bombardéru B17 č. 42-97739  sestřeleného  9.12.1944 po německém zásahu motoru jejich letounu. Čtyři členové posádky byli zajati, šest zastřeleno. Bombometčík Wiliiam Jolly byl zabit u kostela Svatý Kámen. 

V nedaleké barokní kapličce z roku 1709 vyvěrá zázračná voda do kamenné kašny pod křížovou klenbou.

 

Louzek hradní zřícenina

novohradsko---louzek-hrad-zricenina.jpgMalebná volně přístupná zřícenina strážního hradu stojí v lese nad řekou Malší, nedaleko Kaplice.Hrad byl postaven asi na přelomu 13. a 14. století, opuštěn v polovině 16. století. Dochovaly se zbytky zdí věže a mohutné stěny obvodového zdiva hradního paláce, které dosahují výšky dvou pater. Hrad byl založen zřejmě v 1. polovině 14. století při staré zemské stezce z Čech do Rakous. V 1. polovině 15. století patřil Malovcům z Malova. Od roku 1448 jej vlastnili Rožmberkové, kteří však hrad jako sídlo nevyužívali, proto jej nechali zpustnout. V roce 1541 se hrad poprvé připomíná jako pustý.

 

Černá přehrada Soběnov a malá vodní elektrárna

novohradsko---sobenov-prehrada--vlevo-propust-pro-vory.jpgVodní dílo  vybudované na říčce Černé, severovýchodně od Kaplice, nedaleko obce Soběnov. Dostavěna byla v roce 1925 a je považována za nejstarší přehradu v jihočeském regionu. Při povodních v roce 2002 byla hráz protržena, ale od roku 2005 opět slouží svému účelu. Na pravé straně hráze byla při stavbě přehrady vybudována kvůli voroplavbě vorová propust.

Voda z Černé přehrady Soběnov teče do elektrárny 557 m dlouhým tunelem o průměru 1,35 m s kamennými větracími šachtami. Na tunel navazuje 544 m dlouhý betonový kanál o průměru 2 m, který ústí do vyrovnávací komory nad elektrárnou. Odtud voda padá z výšky šedesáti metrů na dvě Francisovy turbíny.

Prošli jsme  naučnou stezku Údolím Černé od přehrady k elektrárně . Nad žulovými stěnami údolí jsou zbytky hradu Sokolčí.

 

Pořešín hradní zřícenina

novohradsko----poresin-hrad.jpgRomantická zřícenina hradu na příkrém skalnatém ostrohu nad řekou Malší. Opěrný bod pořešínského panství, který chránil zemskou cestu do Rakous.Pobořen počátkem 15. století. Zachované základy hradní věže a zbytky paláce. Hradní zřícenina je obehnaná dřevěnou palisádou, uvnitř v areálu jsou vybudované dřevěné mosty a objekt expozice hradního muzea.

Jedinečnost jihočeského pohraničí pod Novohradskými horami spočívá především ve vzácně zachovalé přírodě, která na české straně zůstala ušetřena zásahů člověka díky své poloze v bývalém pohraničním pásmu.. V Novohradských horách pramení Lužnice, Malše, Stropnice, Černá a Pohořský potok. V roce 2000 byl vyhlášen Přírodní park Novohradské hory.