Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dívčí Kámen

16. 4. 2016

Na Dívčí kámen nás zavedla  akce jihočeských turistů.  Z Tábora jsme vyjeli vlakem do Boršova nad Vltavou, obce asi 7 km od Českých Budějovic, kterou obepíná z jedné strany řeka Vltava a z druhé svahy hory Kleť 1083 m n/m,. nejvyšší hory v Blanském lese. Od nádraží jsme vyrazili po ČTZ, procházíme obcí po železobetonovém most přes Vltavu z roku 2003.

snimek-001.jpgZastavujeme se u kostela sv. Jakuba Staršího a pamětního  kamene připomínající 750 té výročí obce v roce 2011. Kámen s letopočtem založení a se znakem Boršova, šipkou a mušlí.

snimek-004.jpg

 

 

Míjíme zahradu Hlaholice věnovanou slovanským věrozvěstům Cyrilovi a Metodějovi, kde jsou zapuštěné do země betonové patníky se znaky  tohoto písma. Zahradě dominují dva zhruba tři metry vysoké královské trůny z hrubě opracovaného betonu zhotovené z bývalé jímky  zemědělského družstva. První občerstvení velkopopovickým kozlem máme na vodáckém tábořišti „Poslední štace“ na levém břehu řeky Vltavy, nedaleko jezu nad továrnou firmy Bratří Zátků. Jejich Zátkův mlýn, ale leží na druhém břehu.

snimek-006.jpgNastupujeme na unikátní romantickou turistickou Fritschovu stezku, která vznikla v roce 1935. Je pojmenována po zakladateli Klubu českých turistů a vede z Boršova nad Vltavou po levé straně Vltavy do Zlaté Koruny. Naším cílem je zřícenina Dívčí kámen a následně nádraží Holubov.

snimek-008.jpgNa rozcestí pod hradištěm odbočujeme k pomníčku amerického letce kapitána Raymonda F. Reutera, který velel 503. peruti 339té stíhací skupiny armády USA a tragicky zahynul, když jeho Mustang P-51 dostal přímý zásah při bombardování nedalekého letiště v Plané u Českých Budějovic, na konci druhé světové války.

Přes rozcestí U Rybáka a U Cáby  přicházíme k soutoku Kremžského potoka s Vltavou a mohutnému skalnímu masivu.  Pod skalami jsou  stavební zbytky a potrubí unikátní vodní elektrárny  z dvacátých let minulého století , kterou zničil pád pěti tunového balvanu v roce 1980. 

snimek.jpgNa vysokých skalách nad vodami ční zřícenina gotického hradu Dívčí Kámen. Za 40 korun vstupného pro důchodce procházíme monumentální romantickou zříceninou rozlehlého hradu, založeného Rožmberky  v roce 1349.V roce 1394 tu věznili krále Václava IV.

snimek-064.jpgZ rozcestí pod hradem se vydáváme po ŽTZ. Následuje zastavení a zasloužené občerstvení na hamru Dívčí kámen. Původně kovárna s vodním pohonem asi z roku 1700 na Kremžském potoce. Lahodný lokální pivní mok podávaný v kamenných džbáncích nás osvěžil. Poslední osvěžovací zastávkou  byla restaurace Pod Kletí na holubovském nádraží. Odtud jsme se vlakem, přes České Budějovice vrátili do Tábora.