Jdi na obsah Jdi na menu
 


Důchodci na ledové magistrále

30. 1. 2017

Zpráva posledních dnů o zprovoznění ledové magistrály na Lipenské jezeře zbystřila naší pozornost.

Informace o  10 923 metrů dlouhé pravidelně udržované bruslařské dráze zapsané  do Guinessovy knihy rekordů a nejdelší upravované dráze na přírodním ledě nás vyburcovala k akci.

snimek-006.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Rychlíkem Ex 1541 s názvem F.A.Gerstner vyrážíme v 7.15 hod z Tábora. Jednosměrná poloviční jízdenka na inkartu  je za 97 Kč. Na lipenskou lokálku přestupujeme ve stanici Rybník. Hned vedle nádražní budovy je památník na stavitele koněspřežky F.A.Gerstnera. My nastupujeme do motoráčku, který jezdí na místní 22 km dlouhé elektrifikované jednokolejné  regionální trati, údolím řeky Vltavy  přes Vyšší Brod do Lipna nad Vltavou.

snimek-057.jpg

Vystupujeme na konečné, pod hrází lipenské přehrady. Asi třičtvrtě hodinový přesun podél zamrzlé hladiny  nás zavedl k výchozímu místu bruslařské ledové magistrály, přístavu Marina Lipno.

Nenaplnila se informace o lavičkách na přezutí, možnosti úschovy bot ani množství občerstvovacích stánků v okolí. Asi platí jen o víkendu.

Usazeni na batohy nazouváme brusle. Vyrážíme na bruslařskou ledovou magistrálu, mezi řadu bruslařů mladých, dětí i starších.

snimek-032.jpg

Velice záhy poznáváme úskalí magistrály. Začínáme koktat, klepou se nám nohy, je to samý hrbol. Vzdáváme předem stanovený cíl Frymburk. Asi v polovině trasy se vracíme. Ještě absolvujeme lipenský bruslařský okruh, ale kvalita ledu je stejná.

Artroza dostala pořádně zabrat. Pololeže a sedě na ledu zouváme želízka.

K lanovce pod sjezdovkou vyrážíme za občerstvením.

V samoobslužné restauraci dáváme pivko za 40 a gulášek za lidovou cenu 139 Kč.

Hodnotíme výlet, nejlepší by bylo vzít běžky. Těch brázdilo zamrzlou hladinu a v pohodě bez koktání, celá řada mladých, starších i důchodců.

snimek-059.jpg

Podél přehrady zalité zimním sluncem se vracíme na zastávku ČD Lipno n/Vlt.

V 16.59 hod, přesně na čas vystupujeme v Táboře z rychlíku č. 708 Matthias Braun.

A ve středu, tak jako vždy půjdeme zase s bruslemi na zimák za třicet korun a tady v Táboře.