Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kleť

27. 9. 2017

Předpovídaný sluneční, podzimní den nás vyprovokoval k výletu do Šumavského podhůří, na nejvyšší horu Blanského lesa, Kleť 1084 m n/m. Leží 6 km severozápadně od Českého Krumlova. K cestě na místo využíváme z Tábora expresní vlak F.A.Gerstner s přestupem v Českých Budějovicích.

img_7090.jpgVýchozím místem je železniční zástavka Plešovice. Vystupujeme u dřevěné budky místní zastávky zahalené mlhou.Pod dojmem houbové mánie, prý rostou všude, jsme do batohu mimo rumu, přibalili img_7091.jpgpapírovou tašku. K výstupu na horu volíme žlutou turistickou značku. Míjíme asi deset místních chalup a další postup až na vrchol, bude jen lesními stezkami, plných hub jak očekáváme. Míjíme rozcestí pod Jiřičkovým vrchem, postupujeme pořád lesem ke Krasetínskému obrázku, následuje rozcestí Nad výhledem a očekávané houbové žně nikde. Absolvujeme strmý výstup na rozcestí Pod hvězdárnou. Odtud na souběhu ČTZ a ŽTZ začíná závěrečný finální výstup, okolo hvězdárny, na samý vrchol Kleti.

img_7115.jpgSamozřejmě naše první kroky tady na vrcholu vedou za osvěžením, v místní horské Terezině chatě. Velice útulná bouda, naše vyprahlé útroby počastovala dobrým vychlazeným Budvarem i jelením gulášem. Po odpočinku vystupujeme na místní kamennou rozhlednu z roku 1825, vysokou 18 m. Nechal ji postavit kníže Josef Schwarzenberg. Teď ji provozuje soukromník z Českých Budějovic. Po 110 schodů vystupujeme na rozhlednu, zvanou Josefova věž a na její vyhlídkový kamenný ochoz. Spadla mlha, nádherný výhled za slunečného dne stojí za to. Obdivujeme Českobudějovickou a Třeboňskou pánev, Novohradské hory a značnou část Šumavy mezi Českým Krumlovem a Prachaticemi. Po sestupu obcházíme okolí v blízkosti chaty, kde se nacházejí nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách a televizní vysílač pro jižní Čechy, vysoký 175 metrů, který byl postaven roku 1978. Níže pod rozhlednou a chatou je stanice lanovky Holubov – Kleť. Jezdí, ale my jsme se pokochali a nyní pěšmo dolů.

img_7146.jpgMezi kamennými útvary, tady na vrcholu, sestupujeme po ČTZ na rozcestí Nad výhledem. Odtud nás vede modrá turistická značka k rozcestí Bílý kámen, k Modrému obrázku a na Nové Dvory. Z rozcestí jdeme po ZTZ, okolo bývalého vojenského areálu a cvičáku na nádraží v Českém Krumlově.

Máme štěstí, po chvíli čekání příjíždí vlaková souprava expresu, který staví jen v img_7151.jpgČeských Budějovicích, Táboře a končí v Praze. Ve vlaku sčítáme houbový úlovek, jen několik suchohříbků zvaných babka. Nevadí i tak se výlet vydařil.