Jdi na obsah Jdi na menu
 


Medvědí stezka na Šumavě

1. 10. 2016

Minibus nás vyložil na parkovišti  v osadě Jelení Vrchy v obci Nová Pec asi 900 m n/m, na území Národního parku Šumava. snimek-081.jpgMísto je spjato se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska. Na okraji parkoviště v horním konci osady stojí portál plavebního tunelu, který je 419 m dlouhý. Ústí zde Schwarzenberský kanál, který je jednou z největších a nejdochovalejších technických památek Šumavy.

kopie---snimek-025.jpgSpolu s ostatními turisty většinou staršího věku si u místního rozcestníku určujeme postupovou trasu. První etapou je asi dvoukilometrová trasa směr Černý Kříž k památníku zastřelení posledního medvěda na Šumavě v roce 1856. Od pomníčku „BÄREN STEIN 1856“ se vrátíme po stejné trase do horní části osady Jelení Vrchy, kde jsou občerstvovací stanice v těsné blízkosti parkoviště s poměrně slušnou nabídkou. Tady nastoupíme na exponovanou část Naučné Medvědí stezky  v úseku Jelení Vrchy, Ovesná, Nová Pec parkoviště, kde bude stát minibus pro zpáteční cestu. Přesun po celé trase je individuální.Trasa je středně náročná, není vhodná pro malé děti, návštěvníky se sníženou pohyblivostí a nesjízdná pro cyklisty.

snimek-028.jpg

Lesní cesta nás  přivádí k Jelenímu jezírku, které sloužilo jako retenční nádrž pro plavení dřeva. V současnosti trpí nedostatkem vody. Odtud  stoupáme  stezkou k Perniku 1049 m n/m mezi žulovými útvary protkanými mnoha cestičkami s názvem Medvědí vyhlídka. Na trase následuje celá řada skalních útvarů,  Hotel datlů, Obří kostky, Hlava telete,  snimek-037.jpgPýchavka, Kamenná kráska, Pašerácký úkryt,Viklan, Hřib, Skalní kaple, Poustevna,  Lovecká jeskyně, Skalní vyhlídka, Mechová pyramida, Gotický portál, Soutěska lapků, Voštiny, Skalní stan, Pokličky, snimek-071.jpgPerníková skála, Obětní mísy, Kazatelna, Skalní hrad, Dračí tlama. Trasa divokou přírodou je lemována skalními masivy z plekenštejnské žuly a a skutečně neuvěřitelnými útvary.Stezka prochází smíšenými lesními porosty s buky, jedlemi i smrky, které na pěšinách vytváří kluzké chůdové  kořeny. Medvědí stezka končí u železniční zastávky Ovesná mi ale pokračujeme do sousední obce Nová Pec, kde čeká náš minibus do Tábora.

 

I tady v Nové Peci máme čas na občerstvení a hodnocení výletu, kterému přálo počasí.V naší mysli se vybavila vzpomínka na obdobný výletu asi před 35 lety, kdy jsme ale prošli celou Naučnou Medvědí stezku z Černého Kříže až do Nové Pece. I tehdy nám Šumava dopřála nádherné zážitky, stejně jako dnes.