Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na koněspřežku a přes Vyšší Brod na Čertovu stěnu

1. 12. 2015

Krátký výlet do koutu Jižních Čech s cílem seznámení s několika  místními zajímavostmi a památkami.

Koněspřežka, česká část první a nejdelší koněspřežní železnice na evropském kontinentu  České Budějovice, Holkov, Bujanov, Rybník , Kerschbaum byla postavena v letech  1825 až 1828. Stavbu vedl F.A.Gerstner. V roce 1832 byla koněspřežka  dokončena do Gmündu u Lince. Trať byla dlouhá 129 km a na trati stálo 50 strážních domků. Přeprava na trati sůl, uhlí, dřevo, kapři z jižních Čech, osoby.Spřežení se dvěma koňmi za sebou urazilo cestu za 14 hodin s přepřahy ve stanicích na trati asi každých 20 km . Při vrcholném provozu jezdilo na trati 1100 nákladních vozů a několik desítek osobních. V roce 1870 byl provoz koněspřežky zastaven a vyjel první pracovní vlak tažený parní lokomotivou.

 

snimek-001x.jpgHolkov  leží na trati z Českých Budějovic do Velešína v okr. Český Krumlov.V místě bývala přepřažní stanice koněspřežky, prodej jízdenek, kovářské dílny, stáje, ,skladiště, byty pro obsluhu. Navštívili jsme 3 m dlouhý kamenný obloukový most z roku 1828 se zachovalým zbytkem koněspřežné dráhy.

 

snimek-024x.jpg

Bujanov, železniční zastávka na trati mezi Velešínem a Rybníkem, jihozápadně od Kaplice, bývalá stanice a přepřahovací místo na koněspřežce.Staniční budova Bujanov  sloužila za koněspřežky i po přestavbě na parní provoz. V roce 1890 snimek-020x.jpgbyla upravena na německou školu. Jako školní budova slouží dodnes.V bývalém strážním domku koněspřežky je zřízeno muzeum koněspřežné dráhy. V expozici jsou listinné dokumenty, fotografie z provozu koněspřežky a ukázka kolejiště, dřevěné kolejnice pobité pásovým železem. Zajímavostí jsou kamenné stoličky pro kolejnice, užívané na koněspřežní trati.

 

 

snimek-029x.jpg

 

 

 

 

 

Rybník, železniční stanice, odbočuje zde trať na Lipno.  snimek-030x.jpgV sousedství nádražní budovy  se nalézá pomník F.A.Gerstnera.

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                                        snimek-044x.jpg

 

 

 

 

Vyšší Brod, město na Vltavě v okrese Český Krumlov. Navštívili jsme klášter, založený někdy na přelomu 12. a 13. století na západním okraji městečka. Součástí prohlídky byla kapitulní síň se zajímavým sloupovým pod klenbami, klášterní knihovna ze 17. století a expozice holandského malířství.V sousedství snimek-041x.jpgkláštera jsme absolvovali prohlídku poštovního muzea se zaměřením na vývoj poštovní techniky jako telefony, telegrafy, schránky, pokladny, poštovní vozy.

 

 

 

 

 

 

 

 

snimek-061x.jpg

 

 

Čertova stěna,  skalní útvar, národní přírodní rezervace nad řekou Vltavou mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi. Vede sem červená turistická značka.Na vrcholu Čertovy stěny jsou skalní útvary s mohutným balvanem zvaným Ďáblova kopie---snimek-069.jpgkazatelna a dosud stojící mrtvé kmeny stromů. Prudký svah k břehu řeky  tvoří  kamenné moře.V chráněném území kaňonovitého údolí je úsek říčního koryta Vltavy nazýván Čertovými proudy. V toku řeky je nakupeno obrovské množství balvanů.