Jdi na obsah Jdi na menu
 


Okolo Rožmberku do Třeboně

31. 10. 2016

Z vlakové motorové jednotky vystupujeme na trati  číslo 226 Veselí nad Lužnicí – Gmünd, na 17 km, zastávce Lužnice, okresu Jindřichův Hradec. Objekt zastávky stojí v těsném sousedství silnice číslo 24, z Veselí n/L do Třeboně.

snimek-008.jpgMy se vydáváme neznačenou místní odbočkou směrem ke hrázi rybníku Rožmberk. Míjíme renesanční snimek-020.jpgrožumberskou baštu, kde chovaly v 19. století bobry a už stojíme na hrázi největšího českého rybníka Rožmberk, díla Jakuba Krčína z Jelčan z roku 1590. Od vodní hladina se odráží první dopolední paprsky slunce.Dvoukilometrovou hráz lemuje stromořadí asi 400 let většinou starých dubů. Všímáme si vystaveného původně použitého dřevěného potrubí z výpustí, pomníčku pytláka i malé vodní elektrárny u hráze. Oblíbený letní stánek občerstvení na hrázi Rožmberka je pochopitelně už zavřený.

snimek-047.jpg

snimek-043.jpgNa konci hráze u hájovny Smitka procházíme po lávce konstrukce 60ti metrového bezpečnostního přelivu. Jeho česla  zamezují, aby při povodni uplavaly ryby z rybníku.Sestupujeme na dno přelivu k pomníku Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan (1535 – 1604) . Pomník, pylon z roku 2004 je současně vodoměrem na kterém jsou vyznačeny stavy, výšky hladiny rybníka při povodních.

snimek-055.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Naše další cesta vede k Hodějovickému rybníku. Na hrázi nás zastavuje pohled na hejno labutí na sluncem zalité hladině rybníka.

snimek-070.jpg

snimek-075.jpgsnimek-076.jpg

Následuje zastávka s občerstvením v hospůdce malé vesničky s názvem Stará Hlína.Je to i tradiční zastávka při našich cyklovýletech Třeboňskem. Po osvěžení  následuje přechod po dvou historických obloukových kamenných mostech z konce 18. století, postavených knížetem Schwarzenbergem. První záplavový most má dvanáct oblouků, druhý přes rybník Vítek do Nové Hlíny je pětiobloukový. Asi poslední kdo kamenný most přes rybník Vítek použil byli filmaři při natáčení pohádky Byl jednou jeden král. Spojení mezi oběma mosty bylo přerušeno v roce 1988 při rekonstrukci silnice E 551, která je v sousedství.

V Nové Hlíně navazujeme na Načnou stezku Okolo Třeboně.Trasa vede mezi rybníky ke kapli sv.Víta  asi 2 km  od Třeboně.Nejdříve ale zastavujeme na břehu rybníka Zadní Kouty u venkovní letní restaurace Pergola  u sv.Víta Součástí dřevěného letního areálu je velký venkovní gril, kde se připravují ryby a maso na roštu. Točilo se zde několik dílů Receptáře a jeden díl pořadu o vaření Kluci v akci.

trebon-monumentalni-panna-u-obcerstveni-pergola.jpg

 

 

 

 

 

 

trebon--barokni-kaple-sv.-vita-z-r.1761.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Nad hladinou rybníka je vybudován parket s posezením a socha panny Pergolíny.V okolí je ještě několik jiných dřevěných soch. Je podzim je tu pusto, prázdno a zavřeno. Několik chvilek rozjímání věnujeme nedaleké barokní kapli sv. Víta.

Naše pouť pokračuje cestou mezi Obecním mlýnem a Mlýnským rybníkem ke Kotěrově vodárně a končí na zastávce ČD Třeboň lázně.