Jdi na obsah Jdi na menu
 


Partyzánskou stezkou Oslov

9. 7. 2013

Cílem výpravy výsadku turistů seniorů, bylo navštívit některá místa spojená se životem partyzánských hrdinů Josefa Lance a Josefa Raiskupa.     partyzanskou-stezkou-oslov--pamatnik-v-oslove.jpgPostupová osa je ČD žst Vlastec, Červený Újezdec, Oslov památník, Lísek partyzánská hájovna, rozcestník Velký partyzánský kryt, přírodní rezervace Krkavčina,  Partyzánská naučná stezka, rozcestník U soutoku, rozcestník Sv. Anna , Zvíkovské Podhradí autobusová zastávka.  Náš seniorský výsadek se 9.7.2013 vydává na Partyzánskou stezku Oslov, poznat aspoň některá místa spojená s odbojovou a partyzánskou činností za druhé světové války.                                                                                                                                                                             

partyzanska-prisaha.jpg Vznik odbojové činnosti na Oslovsku se datuje k podzimu 1942.V témže roce byl vybudován první partyzánský bunkr. Další zemní úkryty byly budovány na jaře následujícího roku  na levém břehu Lomnice poblíž jejího soutoku s Otavou. Sloužily pro ubytování uprchlých válečných zajatců, hlavně Sovětů a jako skladiště zbraní a potravin.Zbraně pocházely ze strakonické zbrojovky, od místních občanů stavební materiál , potraviny, šatstvo a všestranná pomoc.Mezi kontaktní místa odboje patří hájovna Petříkov.

V srpnu 1943 je odbojová činnost prozrazena, zatčeno je více jak 100 lidí a 21 jich bylo popraveno.V roce 1946 je na okraji Oslova postaven obětem pomník. Od roku 1954 je budována na řece Vltavě vodní nádrž Orlík. V roce 1960 zaplavují vody napouštěné orlické přehrady bunkry při soutoku Lomnice s Otavou a hájovnu Petříkov.  Roku 1973 je přebudován  původní pomník oslovských obětí odboje z roku 1946. Následně na to vzniká Partyzánská naučná stezka Oslov.

partyzanskou-stezkou-oslov--vlastec-nadrazi.jpgZe železniční stanice Vlastec postupujeme přes Červený Újezdec, okolo panského dvora  do Oslova. Tady na okraji obce při silnici u místního hřbitova stojí památník odboje na paměť 21 občanů z Oslova a z okolí popravených nacisty v roce 1943. Pomník byl vybudován v roce 1973 na místě původního pomníčku z roku 1946 a je výchozím místem na Partyzánskou stezku .

partyzanskou-stezkou-oslov--tabule-hajovna-lisek.jpgNeznačenou zkratkou směřujeme k hájovně Lísek, která byla významným centrem partyzánského hnutí a místem ilegálního úkrytu partyzánů Josefa Lance, Josef Raiskupa a dalších odbojářů. Novým cílem je rozcestí Velký partyzánský kryt, místo prvního vybudovaného partyzánského bunkru. Další naše cesta vede romantickou stezkou vysoko nad řekou Otavou. Procházíme přírodní rezervací Krkavčina.

partyzanskou-stezkou-oslov--tabule-na-soutoku-otavy-a-lomnice.jpgZastavujeme u soutoku Lomnice s Otavou. I tady je informační panel připomínající život a osudy partyzánů. Všechny panely naučné Partyzánské stezky, ale už hlodá zub času.  Z rozcestí u soutoku odbočuje Partyzánské stezka zpátky do Oslova. Naše trasa směřuje dál, podle Otavy přes Svatou Annu na autobus do Zvíkovského Podhradí.