Jdi na obsah Jdi na menu
 


Plešné jezero

21. 5. 2016

snimek-002.jpgNáš jednodenní výlet Šumavou začal na parkovišti v obci Nová Pec místní část Láz. Od střediska horské služby vyrážíme po zelené turistické značce do národního parku Šumava. Směřujeme k rozcestí Raškov, kde se napojíme  na naučnou stezku Schwarzenberský kanál, který byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí. V minulosti sloužil k zásobování Vídně palivovým a stavebním dřívím. Trasa Schwarzenberského plavebního kanálu začíná na česko-německé hranici u osady Nové Údolí a pokračuje k osadě Jelení, kde prochází 419 m dlouhým podzemním tunelem. Odtud vede až k obci Zvonková, kde vstupuje na území Rakouska. Délka kanálu je 44 km.

snimek-013.jpgPodél plavebního kanálu postupujeme na křižovatku turistických cest Rossbach . Schwarzenberský plavební kanál  tu podtéká Koňský potok. Kulisu této technické zajímavosti zvané Kobylí smyk tvoří žulové skály. Od akvadutu stoupáme podél průzračného potůčku s četnými kaskádami až k rozcestí U Říjiště 885 m n/m , zastavujeme v horské útulně s občerstvením. Nemají tu vodu ani elektřinu, ale nabízejí vyhlášenou čočkovou polévku, pivo, limo, kávu, párky a nanuky.Dáváme kafe a Budvar.

Stoupáme a zelená TZ nás vede  na rozcestí Jezerní stezka 956 m n/m u nouzového nocoviště pod Plešným jezerem. Dá se tady přespat ve vlastním spacáku a použít mobilní WC TOI TOI.

Odbočujeme vlevo na kamenitou cestu, stoupáme vzhůru, krajina v okolí má vysokohorský charakter, je porostlá vesměs klečí, někde občas bříza, jedle, smrk, ale i borovice lesní. Procházíme přes rozsáhlé Kamenné moře, které je tvořeno mohutnými, rozpukanými žulovými balvany.

Odměnou za překonání Kamenného moře je úchvatný pohled na šumavské zátiší - Plešné jezero s 260 m vysokou Jezerní stěnou pod vrcholem Plechý (1378 m n. m.) . Plešné jezero (1090 m) je ledovcové jezero o hloubce 17 m, délce 540 m a šířce 150 m. Na vrcholu  Jezerní stěny (1311 m n/m.) stojí 14,5 m vysoký žulový obelisk z roku 1877, památník Adalberta Stiftera (1805 – 1868), básníka Šumavy. Z vyhlídky na vrcholu Jezerní  skalní stěny bude překrásný výhled na celé jezero a okolní horskou krajinu.

Přímo u hráze Plešného jezera upoutal naši pozornost kámen s vytesanou korunkou a nápisem na památku první návštěvy tehdy osmiletého korunního prince Jana ze Schwarzenbergu („odtud JS 13. August 1868“). Na hrázi stojí dřevěný přístřešek pro turisty, budka strážní služby NPŠ a několik dřevěných lavic a stolů.

snimek-052.jpgInformační panel na břehu Plešného jezera s několika starými fotografiemi vyvolává naší vzpomínku na rok 1969. Tehdy jsme přišli na hráz Plešného jezera z druhé strany, od Jeleních Vrchů, podle drátěného zátarasu, k červenobílé závoře u které stál pohraničník. Za ním na břehu jezera stála patrová budova pohraniční roty.

snimek-054.jpg

 

 

Od jezera  stoupáme po žluté TZ náročnějším  traverzem po úzké a kamenité stezce se symbolem datla na Jezerní stěnu ke Stifterovu pomníku (1311 m n/m). Vyhlídková plošina nad Jezerní stěnou nabízí téměř letecký pohled  na jezero, do údolí a okolí. Vedle nádherných krajinných sceneriích vidíme i lesní porosty s následky orkánu Kyrill z ledna roku 2007.

snimek-078.jpg

Po sestupu se vracime na trasu zelené TZ. Lesní cestou jsme dorazili na rozcestí Hučina. Odbočujeme po modré TZ a napojujeme se na naučnou stezku  Schwarzenberského plavebního kanálu, směr Jelení Vrchy. Jsme asi 6 km od Plešného jezera u horního portálu  Schwarzenberského plavebního kanálu, 419 m dlouhého vodního tunelu , který prochází kopcem do osady Jelení Vrchy. Na Jelení Vrchy je to už jen asi 1 km chůze.

 

Nedaleké rozcestí s odbočkou na Medvědí stezku opětovně vyvolává  několik desítek let starou vzpomínku,  kdy jsme při svých toulkách navštívili Medvědí kámen.

Na Jeleních Vrchách se zastavujeme u dolního portálu plavebního kanálu. V místním amfiteatru navštěvujeme  slavnost Setkání s plavením dříví.  Expozice o Schwarzenberském plavebním kanálu je ve stodole domu č. 13. Navštěvujeme i dvě místní občerstvovny a naposledy vzpomínáme, jak tehdy před léty jsme tady nepotkali ani nohu. Vracíme se na parkoviště k hornímu portálu tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu a náš výlet na Šumavě končí.