Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhledna Trigon, svatá Barbora, Kardašova Řečice

7. 5. 2016

Předpokládaný pěkný květnový nedělní sluneční den nás vyzval k výletu na rozhlednu Trigon. Vlakem jedeme na zastávku Děbolín, na trati číslo 225 Veselí n/L  – Jihlava. Z malé, jakoby opuštěné vlakové zastávky, vyrážíme neznačenou cestou po místní silnici do asi kilometr vzdálené vesnice. Tady za vsí nastupujeme na ČTZ, na svoji plánovanou trasu, Rýdův kopec 553 m n/m s rozhlednou Trigon, svatá Barbora, Holenský dvůr, Holenská hájovna, rozcestí cyklotrasy 1170, rozcestí Cikar, MTZ Kardašova Řečice.

snimek-024.jpgV těsné blízkosti obce Děbolín, asi  5 km od Jindřichova Hradce, se na nedalekém vrcholu Rýdův kopec, tyčí rozhledna Trigon.. Na vrchol rozhledny ve 24 m je možné vystoupat buď po ocelovém schodišti, čítajícím 102 schodů anebo po schodišti dřevěném o 128 schodech. Výhledová plošina má venkovní ochoz a krytou část, jejíž stěny jsou po celém obvodu prosklené, proto odsud můžete sledovat nádherné výhledy i za nepříznivého či chladného počasí. Výhled z rozhledny Trigon je kruhový, dohlédnete odtud tedy opravdu na všechny světové strany. Na západě Šumava s 1362 m vysokým Boubínem. Na jižní straně Alpy a Novohradské hory, na severní Vlašimská pahorkatina s hradem Choustník a Křemešnická vrchovina se  Svidníkem. Jako na dlani je Jindřichův Hradec

snimek-027.jpgSvatá Barbora, posvátné místo keltů , podzemní soutok několika pramenů, studánka a poustevnický gotický kostelík z roku 1503. V těsném sousedství kostelíku stojí bývalá myslivna v alpském stylu, přestavěná v roce 1888 z původního poustevníkova obydlí. Kostel nechal postavit český šlechtic Jindřich z Hradce. Od samého vzniku známé a hojně navštěvované poutní a výletní místo kajících křesťanů. Koncem 18. stol. byl kostelík zrušen a prodán jindřichohradecké vrchnosti, od roku 1975 je v soukromém vlastnictví. V roce 2008 se objekt stal majetkem čechokanaďana jak uvádí místní infopanel. 

snimek-039.jpgRozlehlý rekonstruovaný penzion Holenský dvůr leží na naší trase ČTZ. Pravděpodobně je uzavřen. Jsme na okraji rozlehlého rybníku Holná. Míjíme několik  zajímavě rostlých buků a dubů. Postupujeme k holenské hájovně, tady nás láká informační tabule cukrárna u Viktora. Dub s obvodem asi 5m a obrovskými boulemi roste nedaleko hájovny.

snimek-045.jpgNeznačenou cestou se dostáváme na rozcestí Cikar u rybníku Popelov. Závěrečná část naší cesty vede po MTZ stezkami mokřadů podle toku Řečice. Teplý jarní den podporuje naši touhu najít v Kardašově Řečici nějakou osvěžovnu. Z nabídky místní pivnice nás zaujalo pečené koleno. Ale musíme si nechat zajít chuť. Ujel by nám vlak. Jedno dobré pivo přišlo vhod a pokračujeme v cestě na místní nádraží. Lokálka nás veze do Veselí n/L a odtud výlukové autobusy do Tábor.