Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rožmberk

13. 10. 2017

Nalákala nás reklama. Několikrát denně v rádiu věhlasný kuchař Petr Stupka lákal na výlov největšího rybníka v Česku. Celou noc vařil rybí polévku a obíral maso, aby se mohl na Rožmberku prezentovat. Jsme rozhodnuti, pojedeme, ale hned první den výlovu. Krčínův rybník z roku 1590 a jeho 2,5 km dlouhá hráz bude při výlovu naším cílem.

Jedeme se podívat na tuto jihočeskou společenskou událost. Rychlíkem do Veselí n/L, přestup na lokálku a vystoupíme na zastávce Lužnice. Spolu s námi se vydává k Rožmberku několik desítek zvědavců. K hrázi je to asi tři kilometry. První poutač na akci výlov Rožmberku je hned u prvního domku obce Lužnice před místní odbočkou k rybníku. Podle přístupové cesty k Rožmberku jsou balíky slámy, které mají bránit neukázněným řidičům v parkovní mimo vyhrazené prostory. Nejsme ještě v polovině cesty, když nás začíná předjíždět nekonečná šňůra aut, taky hodně pražáků lačných po výlovu. Až u Rožmberské bašty si konečně můžeme oddychnout od toho šíleného provozu, od netrpělivých řidičů. Na okolních pozemcích jsou vyznačena parkoviště. V přístupném areálu Rožmberské bašty jsou sádky, několik expozic o rybářství a řada různých stánků. Taky bych si tady mohl chytit kapra na zapůjčený prut v jedné ze sádek.

img_7315.jpgVystupujeme na hráz Rožmberku a nevěřícně zíráme na množství lidí a obrovský areál s občerstvením a další parkoviště na západním břehu rybníka. Pozorujeme práci rybářů ve výlovišti u hlavního stavidla a tu spoustu diváků, kteří se pohybují v těsné blízkosti kádí, rybích skluzů a dopravních prostředků, které ryby odvážejí na sádky a do chovných rybníků.

img_7297.jpgPo hrázi se vydáváme k asi 2 km vzdálené výpusti Adolfka. Tady je vidět koryto řeky Lužnice, kterým řeka vtéká od Staré Hlíny do Rožmberka. Mezi davy se vracíme na začátek hráze a ochutnávám rybí hranolky i napěněný Třeboňský regent. Podél Zlaté stoky se vydáváme do asi 9 km vzdálené Třeboně. Cestou míjíme pověstné třeboňské seníky.

img_7330.jpg

img_7340---kopie.jpgProcházíme městem a pod zastávkou ČD odbočujeme na posezení do Vodnické hospůdky. Po občersvení už nám zbývá jen cesta na zastávku Třeboň lázně a vlakem do Tábora.