Jdi na obsah Jdi na menu
 


Soběslav, rozhledna Svákov , lanová lávka Klenovice, Soběslav

21. 12. 2015

Náš výlet začal u rozcestníku se žlutou TZT (turistická značená trasa) před nádražím v Soběslavi. Značka nás protáhla městem a převedla přes řeku Lužnici. Ze silničky směřující k Záluží odbočuje TZT do Svákovského lesa.

Na křižovatce lesních cest u velkého kříže údajně z roku 1864 se nachází spodní Svákovská studánka. Na vyvýšenině nad studánkou mezi porostem stojí  svákovský altánek z roku 1935. Lesní cesta ale vede vzhůru lesem do kopce k horní studánce a kapli.  

sobeslav--svakov--kaple-bolestne-panny-marie.jpgTady někde uprostřed lesa stojí poutní kaple Bolestné Panny Marie na Svákově s hranolovou věžičkou zakončenou jehlanovou střechou, obklopená lesním zákoutím se vzrostlými stromy. V uzamčené kapli je obraz Panny Marie Bolestné, která uzdravovala. Historie kaple i nedaleké studánky se zázračným pramenem sahá do první poloviny 18. století. Původně byla na místě malá dřevěná kaplička. Zděná podoba pochází z roku 1867.

Na lesním prostranství mezi kaplí a studánkou se zázračným pramenem stojí pamětní deska, která připomíná, že tu bydlí strašidlo Doudlo a že pohádky o něm napsal Miroslav Krejča. Strašidlo Doudlo žije v lese Svákově na stromě jedlovém. Hlídá studánku a celý les před zlými lidi. Straší pu,pu,pu nebo dlo, dlo, dlo.

Míjíme rozlehlé obranné valy bývalého keltského hradiště a zastavujeme u dřevěné rozhledny Svákov. Jsme na hraně odlesněné stráně, nad levým břehem řeky Lužnice, západně od Soběslavi asi  17 km jižně od Tábora, ve výšce 450 m.n/m.

sobeslav--rozhledna-svakov.jpgTřípodlažní rozhledna má celkovou výšku 13,5m, 45 schodů na vrchol a je volně přístupná. Po výhledu na soběslavsko sestupujeme lesním svahem, neznačenou sobeslav---lanova-lavka-pres-reku-luznici-u-klenovic.jpgcestou,  severním směrem, dolů, blíže k levém břehu a dále po proudu řeky Lužnice. V katastru obce Klenovice v lokalitě Hronův lesík,  překonáme řeku Lužnici po zavěšené lanové lávce. Na železných  rámech umístěných na protilehlých březích řeky jsou zavěšená ocelová lana, která nesou dřevěnou houpající se  lávku jen pro pěší s nosností 500 kg. 

Do Soběslavi se vracíme po druhém břehu řeky. Míjíme Špačkův mlýn, místní komunikace nás přivádí na soběslavský sídlištní bulvár, Mrázkova ulice. Při pohledu ulicí směrem k řece leží v jejím  čele rozlehlý místní hřbitov. Na levé straně ulice  stojí pivnice U mrtvoly. Přes ulici, proti pivnici  se rozkládá  moderní  komplex budov, nesoucí označení  „Senior dům“.

sobeslav--mrazkova-ulice-pivnice-u-mrtvoly.jpg

 

 

 

 

 

 

 

sobeslav--mrazkova-ulice--mistni-hrbitov--brana-arealu.jpg

 

 

 

 

 

 

 

sobeslav--mrazkova-ulice-senior-dum.jpg

 

 

 

 

 

 

 

S myšlenkou „všeho moc na jednom místě“ pokračujeme v cestě na nové soběslavské nádraží.  Rychlík Nežárka nás veze do Tábora a potom MHD a domů.