Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stádlec, visutý řetězový most

29. 10. 2013

Cílem výpravy byl unikátní empírový visutý řetězový most Stádlec.Lokálka Elinka Bechyňka  nás dovezla do Malšic. Prošli jsme trasu Malšice – Příběnice – Stádlec. Do Tábora jsme se vrátili autobusovou linkou.

pribenice--torzo-veze-zriceniny-gotickeho-hradu.jpgZ Malšic míříme do Příběnic, největší pevnosti třináctého století na jihu Čech, kterou roku 1420 husité dobyli. Od rozcestníku U hradu stoupáme na skalní ostroh, překonáváme hluboký hradní příkop vylámaný ve skále a na vrcholu strmé skály nad řekou Lužnicí dobýváme zříceninu gotického hradu Příběnice. Procházíme  základy paláce, nádvoří a kolem zbytků severní věže, která stála na skalní hraně nad řekou. Příkrou stezkou sestupujeme do podhradí.Míjíme penzion Příběnice a zbytky domů městečka v podhradí. Podle řeky postupujeme po červené turistické značce, někdy po příkrých svazích, míjíme Bejšovcův mlýn, restauraci Lužničanku, chatové osady a Suchomelův mlýn.

stadlec--mostovka-je-zavesena-na-ctyrech-retezech-ukotvenych-na-retezovych-vezi.jpgZ dálky slyšíme charakteristické zvuky způsobené vozidly přejíždějícími po dřevěné mostovce zavěšené na řetězech z věží mostu.Unikátní empírový  visutý řetězový silniční most Stádlec je národní technická památka.  Původně byl most postaven roku 1848  v Podolsku  přes řeku Vltavu. Ale před napuštěním přehrady Orlík v roce 1960 byl rozebrán. Třitisícejednosto dílů mostu o váze několika stovek tun bylo převezeno a opětovně složeno. Historicky unikátní most v roce 1974  nově překlenul řeku Lužnici u městyse Stádlec. Délka mostu je 157 metrů, šířka mostovky 6 metrů, výška řetězových věží 10,5 metrů a nosnost 2 tuny. Přecházíme řeku po unikátním řetězovém mostu. V předmostí prohlížíme některé objekty mlýna U Marků a nastupujeme na žlutou turistickou značku, která nás dovede do Stádlce.

Další zastávkou je hráz Mlýnského rybníka na Oltyňském potoce u Podhrázského mlýna.Tady je stanoviště naučné stezky Na Onen Svět, která vede trasou Týn n/Vlt., Bechyně, Dobronice, Stádlec, Sepekov,Milevsko, Kovářov, Onen Svět. Za pozornost u hráze stojí zhlédnout bezpečnostní přepad vody Mlýnského rybníka.

 Na dohled je starodávná trhová osada Stádlec a renesanční zámek, kde žil až do své smrti český vynálezce František Křižík (1847 - 1941). Zámecký anglický park o sedmi hektarech  zakládal praotec spisovatelky Boženy Němcové. Dnes soukromý objekt býval věhlasné všestranně vybavené zahradnické učiliště, které zaniklo v roce 1997. Cesta končí u turistického rozcestníku před průčelím zámku. Ještě fotografujeme pamětní desky na čelní stěně zámku, jedna je věnovaná poctě Rudé armády, druhá připomíná majitele zámku a vynálezce F.Křižíka.

stadlec--pametni-deska-fr.-krizika-na-zamecke-zdi.jpg

stadlec--pametni-deska-na-zamecke-zdi.jpg