Jdi na obsah Jdi na menu
 


Terčiným údolím na Cuknštejn

3. 6. 2015

Z moderní nízkopodlažní elektrické jednotky RegioPanter vystupujeme ve stanici Nové Hrady, na trati z Českých Budějovic do Českých Velenic. Autobus nás zavezl od nádraží do stejnojmenného města vzdáleného asi 5km od železnice. Město Nové Hrady je východištěm naší dnešní trasy do národní přírodní památky  Terčino údolí v podhůří Novohradských hor.

tercinym-udolim-na-cuknstejn-1.4.jpgZ časových důvodů vynecháváme místní hrad a volíme ČTZ po trase NS Terčino údolí na tvrz Cuknštejn. Do Nových Hradů se vrátíme Naučnou stezkou okolo vodopádu po druhém levém břehu řeky Stropnice.

Novohradskou historickou kovárnu míjíme, není návštěvní den. Sestupujeme do vstupní části Terčina údolí a vydáváme se po naučné stezce, kterou charakterizují dřevěné bílé lavičky a mostky.

Vstupujeme do parku v údolí říčky Stropnice. Park nechal vybudovat hrabě Jan Nepomuk Buquoy roku 1756 na popud své manželky, hraběnky Terezie Buquoyové, po níž je park pojmenován. V roce 1945 byl majetek Buquoyů zabaven státem.

Naučná stezka nás vede parkem v krásném údolí s množstvím dřevin a několika romantickými stavbami z 18. a 19. století podél říčky Stropnice.

Naše trasa:

Hamr, bývalý hamerský mlýn, dnes upravený na penzion, roku 1860 upraven ve stylu anglické novogotiky.

Lázeňský dům Václavovy lázničky dala postavit  v empírovém slohu roku 1788 -1797 hraběnka Terezie Buquoyová. Lázně pojmenovala po svém otci . Lázně tvoří uzavřený komplex  panského dvora.

Strom svatebčanů, 500 let starý dub, od roku 1989 chráněný památný strom 25 m vysoký a obvod kmene činí cca 720 cm. Kmen dubu je zpevněn několika lany.

Dámský rybník s  ostrůvkem, plným barev rostlin, květin a stromů.

Strom lůno přírody, starý dub dvoják se štěrbinou lůna zrození.

tercinym-udolim-na-cuknstejn-2.1.jpgTvrz Cuknštejn, zachovalá pozdně gotická tvrz budovy i věž jsou sevřeny okolo dvora velkého pouze 13 x 15 m. Zdi tvrze byly pevné a na vnější straně téměř bez oken. Okna byla malá a rozmístěná tak, aby sloužila jako střílny. Do průjezdu v čelním traktu se vstupovalo po padacím mostě přes hluboký příkop. To z Cukenštejna vytvořilo malou pevnost. Na pořízeném snímku je vidět prevét (WC) na obvodové zdi tvrze.

tercinym-udolim-na-cuknstejn-2.3.jpgVodopád napájený náhonem z říčky Stropnice. Krásný a zajímavý z r. 1817, zasazený v divoké krajině, Umělý, 10,5 m vysoký vodopád, do kterého je voda Stropnice  přiváděna  750 m dlouhým kamenným korytem. Poblíž vodopádu se v první polovině 19. stol. nacházela Rybářská chata a vyhlídkové místo Tončina chýše. Obě stavby a k nim přístupové mostky  zanikly.

Modrý pavilon z roku 1803, trosky letního sídla paní hraběnky na břehu Stropnice, ve kterém hraběnka až do roku 1817 trávila letní měsíce. V salonku pavilonu a na terase těsně nad hladinou řeky Stropnice si paní hraběnky vychutnávala hudební večírky a přátelská setkání. Sloužil až do roku 1915, kdy povodeň dům strhla. 

 

Nádherný kraj, náš výlet končí tak jako vždy v jedné místní novohradské restauraci. Autobusem, poté vlakem s přestupem v Českých Budějovicích, se vracíme do Tábora.