Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vráž - Písek

19. 7. 2016

Motorovou jednotkou řady 814 ČD "Regionova"odjíždíme včas,  ze druhého nástupiště táborského nádraží na trať číslo 201. Na cestě, po trati zvané TÁBORKA, máme vytipovaná některé místa, které si zaslouží aspoň náš pohled za jízdy vlakem. Kamenný viadukt přes Košínský potok, železniční viadukt u Kvěchova, kde američtí kotláři v dubnu 1945 rozstříleli vlak , pohled  na sepekovský kostelík Panny Marie, nepopsatelným zážitkem je přejezd vlakové soupravy přes zatopené údolí Vltavy, vodní nádrže Orlík, po příhradové konstrukci železničního mostu u Červené nad Vltavou, který je dominantou okolí.

Vystupujeme ve stanici Písek, kde se tratě větví a stanice je přestupním místem na  trať číslo 200,  Protivín, Písek, Příbram, Zdice. Na píseckém nádraží objevujeme slušnou nádražní restauraci s jídelnou. Polévka s jedním točeným nás povzbuzuje k další cestě. Čtvrtou zastávkou vlaku směr Příbram  je nádražíčko Vráž, výchozí místo k naší pěší pouti.

snimek-018.jpgLázeňská obec, leží asi 8 km severně od města Písek, asi 1 km od levého břehu řeky Otavy, Vráž je rozdělena na severní část Nová Vráž  a na jižní starší část obce s novogotickým zámkem s lázeňskými pavilony, parkem , kaplí, zvonicí a hostincem v hasičské zbrojnici. Do otvírací doby je ale daleko.  Novogotický zámek postavili v roce 1875 Lobkowiczové. Od roku 1936 byl využíván nemocenskou pojišťovnou jako snimek-024.jpgsanatorium. Za války od roku 1941 sloužil jako německý vojenský lazaret. Při přestavbě zámku  v roce 1936 byl vybudován vysoký věžový vodojem v lesním porostu lázeňského parku.

 

 

 

 

Od vodojemu pokračujeme po zeleně značené stezce k rozcestí Kobyla u Dětské tábornické základny.Náročným terénem, místy po ČTZ jsme se dostali na břeh řeky Otavy.

snimek-041.jpgMíjíme jezy Sulan, U Caisů, Hering a jsme u plynové lávky přes Otavu chatové oblasti Vrcovice. Tady 5 km severně od Písku překonává světlezelená ocelová lávka řeku Otavu.  Je to 170 m dlouhý most příhradové konstrukce s dvěma betonovými a dvěma příhradovými pilíři na obou stranách řeky.Lávka byla postavena v roce 1969. Konstrukce se mírně klene do oblouku, most ve svém průřezu připomíná trojúhelník. Na mostě je  zavěšeno plynové potrubí. Podél plynového potrubí je na každé straně mostní konstrukce zavěšena asi jeden metr široká ocelová lávka pro pěší  a cyklisty. Přístup na lávku je po několika schodech. Za lávkou zvažujeme návštěvu blízké restaurace u Caisů. 

snimek-063.jpgVolíme ale možnost  asi 4 km postup podle řeky po zelené turistické značce s možností občerstvení v letní restauraci U Sulana, která je vyhlášená grilovanými makrelami. Po osvěžující zastávce pokračujeme značenou cestou do města Písek. Naše pouť končí na malé železniční zastávce Písek město. Souprava Regionovy nás veze zpátky do Tábora, města husitů.